همراهی و هم‌افزایی کلید موفقیت توسعه منابع انسانی

خواندن این مطلب ۲ دقیقه زمان می برد.

منابع انسانی بر خلاف بسیاری از منابع سازمانی (مثلاً ساختمان‌ها و ابزارهای اداری) ایستا و مکانیکی نیستند که نگهداری آن‌ها صرفاً با فرایندهای ساده‌ امکان‌پذیر باشد.توسعه منابع انسانی صرفاً مجموعه‌ای از مکانیزم‌ها و تکنیک‌ها نیست، بلکه یک فرآیند است. مکانیزم‌ها و تکنیک‌هایی مثل تشویق عملکرد، مشاوره، تمرین و … به منظور شروع، تسهیل و ترویج این فرآیند به شکلی مداوم به کار می‌روند. این فرآیند هیچ محدودیتی ندارد، اما نیاز است مکانیزم‌ها به شکل دوره‌ای مورد بررسی قرار گیرند تا مشخص شود این اقدامات در جهت ترویج فرآیند قدم بر می‌دارند. سازمان‌ها با برنامه‌ریزی، اختصاص منابع سازمانی لازم و تشریح بهتر توسعه منابع انسانی می‌توانند فرآیند توسعه را تسهیل و تسریع ببخشند.

توسعه منابع انسانی برای تمام سازمان‌هایی که می‌خواهند پویا و رشدمحور باشند بسیار پراهمیت خواهد بود؛ تمرکز بر همۀ جوانب توسعه منابع انسانی به ساخت محیط کاری فوق‌العاده کمک خواهد کرد، محیط کاری که سازمان و تک‌تک کارمندان اهداف شغلی خود را در آن تحقق یافته می‌یابند.

اگر انسان‌ها توسعه را تجربه نکنند و حس نکنند که فضای پیش روی آن‌ها پیوسته در حال گسترش است، نمی‌توان آن‌ها را در میان‌مدت و بلندمدت، راضی و مولد نگاه داشت.

ضمن این‌که محیط سازمان نیز پیوسته در حال تغییر است و تحول سازمانی و تطبیق سازمان با تغییرات محیطی، جز از طریق توسعه منابع انسانی امکان‌پذیر نیست.

توسعه منابع انسانی شامل فرصت‌هایی همچون تعلیم،پیشرفت شغلی، مدیریت عملکرد، تربیت، برنامه‌ریزی برای موفقیت، شناخت کلیدی کارمندان و توسعه سازمانی خواهد بود.

توسعه منابع انسانی مباحث گسترده و متنوعی را شامل می‌شود که از جمله‌ی‌ آن‌ها می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آموزش منابع انسانی و فراهم آوردن فضای یادگیری برای آن‌ها.
  • توسعه و پرورش استعدادها و ظرفیت‌های افراد و زمینه‌سازی برای بروز و به‌کارگیری آن‌ها.
  • توسعه مسیر شغلی و ایجاد بستری که احساس کنند مسیر پیش روی آن‌ها بسته نیست.

کلید موفقیت توسعه منابع انسانی، همراهی و هم‌افزایی است. هرچه بیش‌تر در کنار هم وقت بگذرانید، تبادل نظر کنید، ایده‌های مطالعاتی خود را به اشتراک بگذارید، سرعت پیشرفت و همین‌طور روحیه تیم چند برابر خواهد شد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بذارید...
درباره [نویسنده]

*دکترای مدیریت دولتی گرایش مدیریت منابع انسانی
*کارشناسی ارشد مدیریت دولتی
*کارشناسی مدیریت بازرگانی
*شاغل در دانشگاه علوم پزشکی-وزارت بهداشت
*مدرس و مشاور مباحث مدیریتی و سازمانی و فرهنگی
*پژوهشگر و ایده پرداز
*فیلمساز، نویسنده، خبرنگار
*علاقمند به طبیعت، گردشگری، طراحی و آموزش

امتیاز دهی به پست ها

یک دیدگاه بنویسید