۶ درس مهمی که کارآفرینان موفق می توانند از زنبورها بیاموزند.

خواندن این مطلب ۴ دقیقه زمان می برد.

زنبورها موجودات شگفت انگیزی هستند. آنها چرخ دنده های کوچک و ضروری در ماشین زندگی انسان ها هستند و بدون آنها، انسان ها برای زنده ماندن سخت تلاش می کنند. این موجودات، جزء جدایی ناپذیر بقای ما هستند. ۷۰ محصول از ۱۰۰ محصول برتر غذایی انسان که حدود ۹۰ درصد غذای جهان را تامین می کنند، توسط زنبورها گرده افشانی می شوند. اگر جمعیت زنبورها از بین برود، ۵۲ درصد از محصولاتی را که معمولاً در بخش محصولات خوار بارفروشی‌هایمان یافت می‌شوند، از دست می‌دهیم. آن ها سیستم های اجتماعی بسیار پیچیده و ساختار یافته ای دارند و نحوه اداره کندوهای زنبورها بسیار شبیه به نحوه اداره کسب و کار در کارآفرینی است.
فراتر از اتکای ما به زنبورها برای اهداف غذایی و کشاورزی، ساختار و روش‌هایی است که آنها در کندو و ماده غذایی می‌سازند و زندگی خودشان را سازماندهی می‌کنند، در واقع این ساختار، درس‌های مهمی برای چگونگی ایجاد کسب‌وکار امروزی ما دارد.

کندوها و زنبورها کاملاً طراحی شده توسط خلقت و حکمت خداوند هستند، آنها عملکردی اقتصادی، مولد و بسیار سازمان یافته دارند. شاید وقت آن رسیده است که کمی از طبیعت الهام بگیریم.

 

ما در این مقاله، درس های مهمی که کارآفرینان موفق می توانند از زنبورها بیاموزند را، بررسی می کنیم. پس با ایستگاه کارآفرینی همراه شوید تا این ۶ درس را با یکدیگر مرور کنیم.

درس اول
رهبری و ساختار اجتماعی

کندوی عسل دارای ساختار اجتماعی سختگیرانه ای است و دلیل بسیار خوب دارد، زنبورها ملکه ای دارند که دلیل زندگی آنهاست، کسی که کندو را کنترل می کند. زنبورهای کارگر هر روز بیرون می روند، گرده می یابند، گیاهان را گرده افشانی می کنند، عسل درست می کنند و…
زنبورهای نر، که تنها هدفشان در زندگی جفت گیری با ملکه و اطمینان از افزایش جمعیت کندو است. این یک ماشین کاملاً برنامه ریزی شده است و ملکه برای بقای خود به زنبورهای نر و کارگران خود نیاز دارد، او هرگز نمی تواند به تنهایی زنده بماند.

یک تجارت هم همینطور است. شما مدیر عامل یا مدیری دارید که بر رفاه همه کارکنان نظارت دارد. شما تیم هایی از افراد دارید که وظایف خاصی را بر عهده دارند، که برای تولید خدمات یا محصول با یکدیگر کار می کنند. نکته مهم اتحاد تیم است، با اتحاد می توان به موفقیت رسید. بدون اتحاد و یکپارچگی قطعاً یک تجارت شکست خواهد خورد.

درس دوم
گرده افشانی مداوم زنبور ها

زنبورها در طول روز به گرده افشانی گل ها مشغول می شوند.
آن ها از یک گل به گل دیگری پرواز می کنند و گرده گل قبلی را در آن پخش و آن را گرده افشانی می کنند. و این چرخه در طول روز زنبورها ادامه می یابد.

به همین ترتیب، یک صاحب کسب وکار باید یک اثر از اداره کسب وکار خود را گرده افشانی کند. آن ها در طول روز با دیگر صاحبان کسب وکار در تماس هستند. این شبکه سازی و هم کاری است. یک صاحب کسب وکار خوب باید همیشه در حال شبکه سازی و گرده افشانی کسب وکار خود باشد.

درس سوم
کوچک، چابک و باهوش!

مغز یک زنبور بسیار کوچک و به اندازه دانه کنجد است. با این حال همواره محاسبات پیچیده ای در مورد جستجو و فواصل مورد نیاز انجام می دهد. آن ها می رقصند تا به زنبوره ای دیگر نشان دهند که چگونه به بهترین منابع غذایی دسترسی داشته باشند. آن ها ساختار اجتماعی پیچیده ای دارند، با این حال هر زنبور دقیقا می داند که شغل آن ها چیست.

در ایران، ما بخش کوچکی از جهان هستیم. در مقایسه با هند، چین، آمریکا، یا حتی عربستان ما کوچک هستیم. اما ما بسیار باهوش هستیم و می توانیم بیش از سهم خود مورد نیاز خود، تجارت انجام دهیم. ذهنیت و تفکر بسیار نوآورانه، ما را به پاسخ سریع به راه حل های پیچیده تبدیل می کند. شاید ما کوچک باشیم، اما چابک و باهوش هستیم و ما را به رهبران جهان در صنایع مختلف تبدیل می کند.

مورد چهارم

یک کندو، چارچوب مناسبی برای قدرت و عملکرد است.

زنبورها ذره ای از فضا را هدر نمی دهند و هر کاری که انجام می دهند به خاطر شانس و اتفاق نیست. ساختار کندوی آنها بی نظیر است. اشکال شش ضلعی فشرده، محکم و به معنای بهینه سازی عالی منابع است. آنها برای ساختن کندو به موم کمی نیاز دارند و با همکاری هم خانه ای قوی، بدون درز و بی نهایت کاربردی با حداقل اتلاف منابع ایجاد می کنند.

این جایی است که شما و کسب و کارتان باید شبیه کندو باشد، ایجاد کندویی از ساختارهای تجاری کارآمد، پیچیده و بدون نفوذ!
فرآیندهای کسب و کار خود را ارزیابی کنید و به دنبال حذف موارد اضافی باشید.

 

مورد پنجم
در ۵ میلی ثانیه، تفاوت ها ایجاد می شود.

۵ میلی ثانیه! این مدتی است که زنبورها بال می زنند. این حدود ۲۰۰ ضربه در ثانیه است. تصور کنید اگر زنبوری به آرامی پرواز کند، چقدر کمتر عسل درست می کند یا چند گل کمتر گرده افشانی می کند.

اتوماسیون در کارآفرینی باعث می شود همه چیز در کمتر از ۵ میلی ثانیه اتفاق بیفتد و همزمان باعث افزایش قابلیت ها، کارایی و کاهش خطاها می شود.

مورد ششم
خدمات یا محصول خود را مانند عسل معجزه آسا و منحصر به فرد کنید

عسل، خروجی ای است که زنبورها تولید می کنند و انسان ها مصرف می کنند، باورنکردنی است. این تنها غذایی است که شامل تمام مواد لازم برای حفظ سلامت زندگی از جمله آنزیم ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب است. و این تنها غذایی است که حاوی پینوسمبرین، یک آنتی اکسیدان مرتبط با بهبود عملکرد مغز است. هر چه دانشمندان بیشتر درباره عسل مطالعه کنند، بیشتر متوجه می شوند که چگونه عسل می تواند به سلامت پوست و تندرستی انسان کمک کند.

محصول یا خدمات شما باید به همان اندازه منحصر به فرد، مفید و شگفت انگیز برای مشتریان باشد. چیزی که ایجاد می کنید باید راه حل جامع و کاملی برای نیازهای مشتریان شما باشد.

کندو می تواند چیزهای زیادی درباره کسب و کار کارآمد و طراحی خوب و کارآمد به ما بیاموزد.

 

زنبورها و ساختار کندوی آنها نهایت طراحی هوشمندانه است. هیچ یک از عناصر زندگی آنها به شانس واگذار نشده است و تجارت شما نیز باید همین طور باشد. اگر می‌دانید که کسب‌وکارتان کارآمد نیست، باید ساختار کسب‌وکاری خود را به اندازه لانه زنبوری قوی، قابل اعتماد و کارآمد تبدیل کنید و در نهایت، ما می توانیم اطمینان حاصل کنیم که مشتریان شما محصول شما را دوست خواهند داشت زیرا این محصول دارای ویژگی های منحصر به فردی است.

اگر نکات دیگری در ذهن خود دارید، آن را در بخش کامنت ها با ایستگاه کارآفرینی در میان بگذارید.

منبع: broca.co.nz

 

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بذارید...
درباره [نویسنده]

یک پسر عاشق دنیای کامپیوتر

امتیاز دهی به پست ها

۱ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید